Köşe YazılarıTokat'dan Güncel Haberler

GİDEMEDİĞİN YER SENİN DEĞİLDİR…

Meşhur bir sözdür. Bu sözün merhum efsane vali Recep Yazıcıoğlu’na ait olduğu sanılır. Oysa, vali Yazıcıoğlu’nun da hayran olduğu Halil Rıfat Paşaya aittir.
Merhum Yazıcıoğlu, Halil Rıfat Paşaya o kadar hayrandır ki, Tokat Valiliği sırasında yaptığı bir okula adını vermiştir. Halil Rıfat Paşa, vezir ve nazırlık yapmasına rağmen, esas ününü Sivas Valisiyken yaptığı işlerle kazanmıştır. Nitekim, “Gidemediğin yer senin değildir” sözünü de Sivas Valisiyken söylemiştir.
Rahmetli vali Yazıcıoğlu, bu sözü birçok okul ve kamu binalarının duvarlarına yazmıştı.Tokat Valiliği sırasında gitmediği köy kalmadı. Kimisine iş gereği birkaç kez gittiği de olmuştur. Halil Rıfat Paşanın bu sözü, aslında yakın tarihimize baktığımızda, tam bir yönetim formülü olduğunu görürüz.
Mesela, Doğu ve Güneydoğu bir zamanlar sürgün ve mahrumiyet bölgesiydi. Ne yazık ki, devletin çok az uğradığı bu bölgemize bütün bunlar yetmiyormuş gibi, hırsız, rüşvetci, ahlaktan yoksun kamu görevlilerini sürgün olarak gönderirdik. Neden? Çünkü, gidemediğimiz yerlerdi oralar. Bugün PKK ve HDP sorunu varsa, dünümüze bakmamız gerekiyor.
Bugün, geldiği günden bu yana 7/24 çalışan bir vali var Tokat’ta. Proje üreten, sorunların üstüne üstüne gidip çözen, Tokat’ın istihdam ve üretimine ilişkin potansiyelini ortaya çıkaran, üzerimizde ki ölü toprağını silkeleyen Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı var.
Hedef 2023 vizyon çarkıyla, onlarca projeyi hayata geçiren Vali Balcı, bugünlerde 100 Koyun Projesiyle Türkiye’nin gündeminde. İşte Erzurum, projenin bir prototipini alıp kendi ilinde hayata geçirecekler. Eğitim Tokat, Spor Tokat, Kitap Tokat, Diyanet Tokat derken, onlarca temel projeler altında bir o kadar da bağlantı programlarla Tokat’ta yeniden bir tarih yazılıyor, vali Yazıcıoğlundan sonra yeni bir parantez açılıyor…
Ve işte Tokatspor’a atılan neşter, vali Balcı liderliğinden geldi. Ne diyor Vali Ozan Balcı, “Tokatspor Tokatlılarındır…” İşte, bir şehrin valisi, bir şehrin amiral kaptanı, bir toplumun önderi olmak budur. Tokat’ın en önemli markası Tokatspor, bu şehrin ortak değeridir. Kimsenin özel mülkü olamaz.
Şimdi, iki elimizle başımızı kavrayarak soralım: Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’ya ne kadar kıymet veriyoruz? Bakın dostlar, marifet iltifata tabidir. Alkışlamakla avuçlarımız yıpranmaz. Tam tersi, karanlığa küfretmek yerine bir mum yakmanın bir yolunu mutlaka bulmalıyız. Böylesine çalışkan ve orjinal projelerle ilimizin yarınını gergef gibi işleyen valiye destek vermek, bizim de tuzumuzun olması anlamına gelecektir…
Vali Balcı’nın bu ilde gitmediği, gidemediği yer kalmadı. Sürekli saha da, deyim yerindeyse hep arazi de. Ya biz neredeyiz?

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: